Tym razem i ponownie zawędrowałem na kartridż 198 in 1 na moim famiklonie: D99 (który nawiasem mówiąc powoli mi się kończy jeżeli chodzi o gry które można pograć) i trafiłem na grę o tytule Gun-Dec czyli japońską wersję Vice: Project Doom, żeby było ciekawiej okładki do obu wersji niesamowicie się rożnią od siebie. Wersja japońska (powyżej) stylistyką przypomina detektywistyczne kino dramatu i akcji z Sylvestrem Stallone (?), amerykańska wersja natomiast (poniżej) przypomina mi Policjantów z Miami czy też Wielką drakę w Chińskiej dzielnicy (nawet osoba na plakacie trochę podobna do kurta Russela w czasach tego filmu :D)


Ale przecież nie o okładkach będę pisał, tylko tym co jest w środku (celuloza ? atomy węgla ? elektrony ?? ). W grze wcielamy się w detektywa z działu narkotykowego Quinna Harta, którego zadaniem jest odszukać i zlikwidować bossów kartelu narkotykowego stojącego za nową substancją o nazwie "Gel" [ żel ]. Gel jest śmiertelnym narkotykiem który opanował ulice, do pomocy w walce z oprychami masz tylko swoje magnum .44, granaty oraz laserowy bicz (teraz tłumaczę sobie manuala do gry i mam małego WTF, czyli ten miecz to bicz, a nie miecz ? :P ) - co tak naprawdę nie jest tak mało :P Ale, aby było ciekawiej, ten narkotyk nie jest pochodzenia ludzkiego, ba nawet nie jest pochodzenia ziemskiego - Gel produkują obcy którzy udają ludzi, i dla których ta substancja jest pokarmem, a dla ludzi narkotykiem, który ma śmiertelne skutki uboczne :), żeby było jeszcze ciekawiej obcy wtapiając się w tłum stworzyli ogromną korporację produkującą i dystrybuującą elektronikę. Ja pierdziele co Ci autorzy fabuły brali przy jej pisaniu ?? :D


Może i fabuła wydaje się zakręcona jak świński ogon, ale sama gra jest świetna, wymagająca, ma niezłą oprawę graficzną i dźwiękową, 3 tryby zabawy (są misje platformowe, wyścigowe oraz strzelania pierwszoosobowego), a do tego jeszcze między misjami dochodzą fajnie zrealizowane cutscenki :)


Klawiszologia

Tryb samochodu
kursory: sterowanie
A: zmiana biegów (1-wolno, 2-szybko, 3-szybciej)
B: strzelanie
start: pauza

Tryb platformowy
kursory: poruszanie się
A: podskok
B: atak
start: pauza
select: zamiana broni

Tryb pierwszoosobowy

kursory: mierzenie z broni
A: magnum .44
B: granaty
start: pauza

Przedmioty i ekwipunek
magnum .44: pistolet o krótkim dystansie
granaty: broń do likwidacji przeciwników z dużej odległości
laserowy bat: broń do walki w zwarciu

monety: 100 monet = życie
mięso: odnowienie 10 jednostek energii
granaty (G): 5 granatów do ekwipunku
kule (B): 10 dodatkowych kul do magnum do ekwipunku
apteczka: odnowienie 2 jednostek energii



Tematyka steampunku zawsze wydaje mi się interesująca, bo czyż nie interesującym byłoby zobaczyć kiedyś świat w którym cała elektronika jest zastąpiona urządzeniami mechanicznymi ? Gdzie stężenie przekładni i zębatek na metr kwadratowy przekracza wszystkie pojmowane przez nas granice. Z drugiej strony świat ten będzie pełny pary i dymu ze spalania węgla... (oh wait! :P).

Tak czy inaczej w grze The Chaos Engine mamy okazję wcielić się w jednego z 6 najemników których zadaniem jest wzbogacenie się na skutek pokonywania hord maszkar i ewentualnie tytułowej maszyny chaosu którą stworzył Baron Fortesque. Maszyna ta natomiast wymknęła się spod kontroli i przemieniła prawie całą populację Wiktoriańskiej Anglii w maszyny-potwory.

Gra została wydana w 1993 roku i pojawiła się na takich maszynach jak: Amiga, Atari ST, Amiga CD32, PC MS-DOS, RISC OS, Sega Mega Drive, Super NES; oraz na systemy: Mobile phone, Windows, OS X, Linux.


W grze do wyboru mamy 6 bohaterów oraz możliwość wyboru między trybem dla jednego jak i 2 graczy. Bez względu na nasz wybór w trakcie gry na planszy zawsze będzie 2 bohaterów który wspomagają swoje działania (w opcji dla jednego gracza drugi bohater będzie sterowany przez komputer, a w przypadku opcji dla dwóch graczy oczywiście przez drugiego gracza :))

Każda z postaci do wyboru ma różne atrybuty i umiejętności. Atrybuty takie jak: SKILL (rączka), STAMINA (serce), SPEED (skrzydełko), WISDOM (głowa) mogą być rozbudowywane za kasę zdobytą na mapie, ale tylko do maksymalnego poziomu który posiada dany bohater.
  • Skill: prawdopodobnie najważniejszy atrybut od niego zależą wszystkie inne atrybuty, określa również kiedy bonusy i inne specjalne umiejętności będą dostępne.
  • Stamina: czyli ilość życia
  • Speed: szybkość poruszania się postaci
  • Wisdom: inteligencja postaci, ma zastosowanie tylko dla postaci sterowanych przez komputer i określa umiejętności komputera do grania
Klawiszologia
kierunki na joysticku: kierunek poruszania się/patrzenia
fire: oddanie strzału
przytrzymanie fire przez 2 sekundy: użycie specjalnej zdolności (pod warunkiem posiadania pasków specjalnej mocy :P)
lewy lub prawy shift: zmiana specjalnej zdolności dla gracza 1 lub 2 (pod warunkiem posiadania więcej niż jednego)
spacja: w trybie dla 1 gracza podmiana specjalnej zdolności z graczem numer 2





Beta testy For Honor właśnie zbliżają się ku końcowi, więc myślę, że jest to najlepszy moment na drobne podsumowanie. Dla tych którzy nie kojarzą tego tytułu słowem wstępu napiszę, że ta produkcja jest połączeniem hack and slashowej nawalanki wraz z walką 1 v x w stylu Dark Souls czy też Lords of Fallen z możliwością wcielenia się w jedną z 3 frakcji tj. wikingów, rycerzy oraz samurajów. Ja oczywiście musiałem się wcielić w wikinga (co prawda wybór frakcji dla której chcemy walczyć, nie ogranicza nas do zabawy też postaciami z innych frakcji, co jednym się podoba, a innym nie).

W trakcie bety mogliśmy poznać zasady toczących się bitw online, ale nie dowiadujemy się niestety nic na temat kampanii dla jednego gracza, która ma również występować w finalnym produkcie (i za ten tryb trzymam bardzo kciuki). 

Jako, że miałem dostęp tylko do rozgrywki wieloosobowej to o niej coś napiszę. W grze jak już wspominałem mamy do wyboru 3 frakcje, a w każdej po 3 wojowników do wyboru (pierwszy jest za darmo, dwójka pozostałych w każdej frakcji jest odpłatna, ale spokojnie kupić ją można za złoto zdobywane w trakcie grania, więc nie ma dramy). W wersji finalnej z tego co widziałem na filmikach będzie tych postaci więcej i póki co wiadomo o 4 postaciach na frakcję.
We frakcji wikingów póki co do wyboru były klasy tj. (nie będę podawał nazw występujących w grze, bo ich nie pamiętam, a moją interpretację):
1. berserker: czyli koleś w lekkiej zbroi i dwuręcznym toporze. Postać ta cechuje się średnią ilością życia i pancerza, ale też sporym pierdyknięciem jak i niezłą szybkością. Dodatkowo nadaje się do masowej anihilacji zwykłych żołnierzy sterowanych przez AI w trybie dominacji 4vs4
2. tank: nim nie grałem, ale wygląda na dobrze opancerzonego i posiada tarczę, z tego co kojarzę to chyba też może buffować kamratów
3. hunter/assasin: tzw. glass cannon, szybki, zwinny, z dwoma toporami, ale miękki i podatny na zabicie. Toporami może też rzucać. Grałem chwilę, ale dość opornie mi szło (może było trzeba więcej uników używać), więc wróciłem do Berserkera !

Mamy 2 tryby wali: jedna bez koncentrowania się na przeciwniku po prostu łupanie silnym bądź lekkim uderzeniem oraz walka z koncentracją gdzie widzimy zamiary przeciwnika, poruszamy się wolniej, możemy blokować etc. walka wtedy przypomina walkę z Dark Soulsów czy też Lords of Fallen i w zależności od naszego szczęścia, umiejętności oraz umiejętności i szczęścia przeciwnika walka może być długa i trudna, albo bardzo szybka :)
W kwestii walki ta gra jest łatwa do opanowania, ale wydaje się bardzo trudna do osiągnięcia mistrzostwa - ale to dobrze, będzie co robić.
Można też blokować ciosy, a jak można blokować to można też rozbijać bloki. Są kombosy z ciosów i każda postać posiada swój własny wachlarz ciosów i umiejętności.
Każda postać ma 4 umiejętności które może wybrać z menu przed potyczką (oczywiście większość na początku jest zablokowana, więc bez grindowania się nie obejdzie), a aby móc użyć zdolności należy nabić w trakcie potyczki konkretną ilość punktów, co oznacza, że jak na początku wasza drużyna dostaje ostry wpierdziel to później będzie jeszcze trudniej.
Przykładowo mój berserker ma kolejno takie umiejętności (wg. kolejności odblokowania):
1) szybszy sprint, umiejętność aktywna
2) oznaczanie celu, umiejętność aktywna (pokazuje np. gdzie jest bohater przeciwnika)
3) leczenie się, umiejętność aktywna
4) rzut granatem zapalającym, umiejętność aktywna

Są 3 tryby gry: 1v1, 2v2 oraz 4v4 każda z nich może być przez nas grana w wariancie PvE oraz PvP.
1v1: czyli pojedynek do 5 rund między bohaterami
2v2; jak wyżej, ale w drużynie jest po 2 bohaterów
4v4: dominacja -czyli przejmowanie punktów kontrolnych i ich utrzymanie, w trakcie dominacji na planszy jest 8 bohaterów sterowanych przez graczy lub AI oraz duża ilość wojsk sterowanych przez AI (jest ich dużo, ale są na jedno uderzenie toporem) - moim zdaniem najfajniejsza, czuć klimat wielkich bitw.

A zresztą sami zobaczcie:

Moje wrażenia po pierwszym dniu:

Moje wrażenia po drugim dniu oraz kilka ciekawszych scenek:

Moja korporacja taksówkarska radzi sobie coraz lepiej (trochę trollowanie przeciwników):

Warewolf: The Last Warrior (znany też w Japonii jako: Choujinrou Senki Warwolf ) to kolejna platformowa gra z karta 198 in 1 którą udało mi się ograć. Niestety gra należy do dość wymagających, więc nie udało mi się jej ukończyć, nie znalazłem też oszustw które mogłyby mi w tym pomóc (no może prócz kodów do korzystania w GameGenie, którego nie posiadam :P).

Fabuła:
Fabuła gry toczy się na planecie "Czerwona Ziemia"(druga kolonia Ziemi). Dr. Faryan (główny złol) udaje się do jakiejś jaskini w której przebudza się pradawne zło i przemienia go w zły byt. Dr. Faryan z pomocą nowych mocy tworzy złe mutanty który więżą praktycznie całą ludzką populację. Jedyną nadzieją jest nasz bohater o imieniu Ken, który potrafi przemienić się w wilkołaka o imieniu Warwolf.


Klawiszologia:
góra: wspinanie się po drabinach
dół: kucnięcie, schodzenie po drabinach
lewo lub prawo: poruszanie się w lewo lub prawo
B: podskok
A: uderzenie
select: w trybie pauzy pokazuje wyniki
start: pauza
góra+B: wysoki skok
dół+B: zeskok na poziom niżej (jeżeli to możliwe)
dół+lewo lub dół+prawo: poruszanie się w przykucu w lewo lub prawo

Tylko dla człowieka: (przemiana w człowieka za pomocą niebieskiego W, zebranie niebiskiego W w postaci człowieka zabiera nam HP)
przytrzymaj A do momentu świecenia postaci, po puszczeniu nasz bohater wypuści promień mocy o dużej sile (ponoć dobry na walkę z bosami)

Tylko dla wilkołaka: (przemiana w wilkołaka za pomocą czerwonego W)
góra+A: atak w górę, umożliwia też chwycenia się np. rur, następnie możemy poruszać się podczepieni do sufity w prawo i lewo oraz walczyć za pomocą przycisku A, aby zeskoczyć dajemy: dół.
A+B: salto w tył, w trakcie którego nic nas nie może trafić
Wilkołak może się wspinać po niektórych ścianach, wystarczy na ścianę naskoczyć, a potem sterować góra lub dół; jeżeli dojdziemy do załamania ściany i chcemy dostać się na platformę która jest na jej końcu musimy odskoczyć od ściany za pomocą B, a następnie skierować strzałkami ponownie w stronę ściany.
Czołganie się: wilkołak automatycznie zacznie się czołgać w miejscach w których to jest możliwe po podejściu do nich.
Przytrzymanie A, uwalnia fale uderzeniową która zadaje bossom od 2 do 8 obrażeń, a zwykłych przeciwników niszczy od razu, minusem jest to, że sami dostajemy również 8 obrażeń.




Body Blows Galactic jest bijatyką 1 vs 1 wydaną przez Team 17 w 1993 roku na komputery Amiga (500, 500+, 600, 1200, 2000, 3000, 4000 oraz A1200 i A4000 w wersji AGA wyposażone w minimum 1 MB ramu).

Body Blows Galactic jest 2 częścią serii Body Blows. W pierwszej części walczymy o tytuł mistrza świata, a w drugiej mistrza galaktyki :) Żeby było ciekawiej o pierwszej części czytam właśnie teraz, bo grając w Body Blows Galactic w latach dziewięćdziesiątych nie miałem pojęcia, że jest to seria gier :)



W grze mamy 3 tryby rozgrywki:
  1. dla jednego gracza, wspinanie się o pas najlepszego wojownika w galaktyce
  2. dla dwóch graczy, pierwszy kontra drugi
  3. zawody dla od 4 do 8 graczy, czyli zapraszamy kolegów i koleżanki na domówkę i robimy wielki turniej :)

Walki możemy stoczyć na 6 planetach, a każda planeta ma po dwóch przedstawicieli w których możemy się wcielić.


Wojownicy w kolejności od lewej do prawej: Danny (Ziemia), Azona (Feminion), Junior (Ziemia), Puppet (Miasma), Lazer (Titanica), Inferno (Eclipse), Tekno (Titanica), Warra (Eclipse), Kai-Ti (Feminion), Dino (Gellorn-5), Phantom (Miasma), Dragon (Gellorn-5).



Spis ciosów:
ciosy pochodzą z instrukcji obsługi gry, kolorem zielonym zaznaczyłem ciosy z nazwami własnymi.
G - góra,
GP - skos góra-przód
P - przód
DP - skos dół-przód
D - dół
DT - skos dół-tył
T - tył
GT - skos góra-tył
+F - fire
[pow] - kombinację wykonać będąc w powietrzu
F [hold] - trzymać fire do momentu naładowania się paska i puścić


Dino Dragon Warra Phantom Inferno Danny
G podskok podskok podskok podskok podskok podskok
GP skok do przodu skok do przodu skok do przodu skok do przodu skok do przodu skok do przodu
P do przodu do przodu do przodu do przodu do przodu do przodu
DP uderzenie z kucnięciauderzenie z kucnięciauderzenie z kucnięciauderzenie z kucnięcia ślizg ślizg
D kucnięcie kucnięcie kucnięcie kucnięcie kucnięcie kucnięcie
DT niski blok niski blok niski blok niski blok niski blok niski blok
T do tyłu do tyłu do tyłu do tyłu do tyłu do tyłu
GT odskok do tyłu odskok do tyłu odskok do tyłu odskok do tyłu odskok do tyłu odskok do tyłu
G+F kopnięcie kopnięcie kopnięcie Rising Death kopnięcie kopnięcie
GP+F Dino Blast Grab&Crush Ice Fist Deathbutt Flame Hook Power Punch
P+F Maul uderzenie uderzenie uderzenie Firepunch uderzenie
DP+F Jaw Snap Bull Charge Slide Kick Sonic Wave Fire Slam Sliding Kick
D+F niski kopniak niski kopniak niski kopniak Crouching Death Heatspin niski kopniak
DT+F niska pięść niska pięść Ice Pick Crouch Deathbutt Heat Creeper niska pięść
T+F wysoki blok wysoki blok wysoki blok wysoki blok wysoki blok wysoki blok
GT+F Shork Kick Superflip Spinnin Scythe Orb of Destruction Spinning Flame Roundhouse
G+F [pow] Super Swish kopniak z wyskoku Flying Elbow Globe Flying Flame wysoki kopniak
GP+F [pow] kop z powietrza kop z powietrza kop z powietrza Flying Globe Flyining Fireball kop z powietrza
P+F [pow] Flyin Maul pięść z powietrza pięść z powietrza Jumping Death pięść z powietrza pięść z powietrza
T+F [pow] - - - - - Deflector Bolt
F [ hold ] Sligshot Dambuster The Big Freeze Super Swoop Heatseeker Inner Energy Bolt


Lazer Kai-Ti Junior Tekno Azona Puppet
G podskok podskok podskok podskok podskok podskok
GP skok do przodu skok do przodu skok do przodu skok do przodu skok do przodu skok do przodu
P do przodu do przodu do przodu do przodu do przodu do przodu
DP ślizg ślizg niski cios niski cios niski cios uderzenie z kucnięcia
D kucnięcie kucnięcie kucnięcie kucnięcie kucnięcie kucnięcie
DT niski blok niski blok niski blok niski blok niski blok niski blok
T do tyłu do tyłu do tyłu do tyłu do tyłu do tyłu
GT odskok do tyłu odskok do tyłu odskok do tyłu odskok do tyłu odskok do tyłu odskok do tyłu
G+F kopnięcie kopnięcie kopnięcie kopnięcie kopnięcie kopnięcie
GP+F Lighting Strike Headhnter Iron Uppercut Power Pull Forward Flipper Stab
P+F uderzenie uderzenie Hook uderzenie uderzenie uderzenie
DP+F Lock Punch niska pięść niski kopniak Blast Kick Sliding Kick Loco-Motion
D+F niski kopniak niski kopniak Low Jab niski kopniak niski kopniak niski kopniak
DT+F wysoka pięść Jaw Breaker Jab niska pięść uderzenie niska pięść
T+F wysoki blok wysoki blok wysoki blok wysoki blok wysoki blok wysoki blok
GT+F wysoki kopniak Triple Kick The Blitz Retro Thrust Back Flipper Super Stretch
G+F [pow] Flying Lighting Strike kopniak z wyskoku High Jab Retro Blast Dive Bomb Pedal Kick
GP+F [pow] kop z powietrza kop z powietrza kop z powietrza kop z powietrza kop z powietrza kop z powietrza
P+F [pow] Forward Long Bow pięść z powietrza Flying Hook pięść z powietrza pięść z powietrza pięść z powietrza
T+F [pow] Backward Long Bow - - - - -
F [ hold ] Laser Beam Finger Press Fists of Fury Thunder Shot Slying Saucer Disarmer