Sense8 S02e01 Christmas Special


Jest 23 grudnia i dzisiaj miał premierę pierwszy odcinek drugiego sezonu serial Sense8. Co prawda nie jestem pewny czy ten odcinek powinienem nazwać pilotem 2 sezony, czy dwugodzinnym odcinkiem specjalnym. Tak czy inaczej tym którym podobał się pierwszy sezon ten odcinek również powinien się spodobać. Tym którym się nie podobał (przede wszystkim ze względu na bohaterów LGBT jak i sceny seksu w bardzo wielu konfiguracjach) to ten odcinek muszę szczerze odradzić (jest chyba jeszcze większa orgia niż w pierwszym sezonie, są gejowskie sceny).Sam odcinek trochę przypomina nam co działo się w poprzednim sezonie, chociaż jako przypominajka lepszy był krótki filmik przed seansem przygotowany przez Netflixa ze scenami z poprzedniego sezonu. Sama fabuła odcinka - jak mówi tytuł toczy się w klimatach około świątecznych co w tym wypadku oznacza okolice listopada (Święto Dziękczynienia) aż po Nowy Rok - więc występuje sporo przeskoków czasowych, w których w pewnym momencie się odrobinę zamieszałem, ale nie jest to tzw. rocket science więc bez problemu można się połapać.

Co prawa serial ten posiada 8 głównych bohaterów, ale mam wrażenie, że postać Capheusa (Nigeryjski fan Van-Dame oraz mistrz busowej kierownicy) jest pomijana w porównaniu do historii reszty bohaterów. Może to dlatego, że w drugim sezonie tego bohatera gra inny aktor niż w sezonie pierwszym (s01: Aml Ameen, S02: Toby Onwumere). Ponoć Aml opuścił serial w połowie kręcenia 2 sezonu - dlaczego ? Nie udało mi się znaleźć takich informacji. Ale aby było zupełnie ciekawiej jest scena w tym odcinku scena poniekąd informująca o zmianie aktora (dla mnie było to świetne zagranie:)).

W przypadku reszty bohaterów aktorzy pozostali Ci sami dalej ogląda się ich tak samo przyjemnie jak w poprzednich odcinkach, różnica między tym odcinkiem, a poprzednim sezonem, że wydaje mi się, że jest bardziej sentymentalnie, zamyka się kilka wątków, otwiera się nowe - tak jak z końcem roku bywa :)

Sceny gdy wszyscy bohaterowi współpracują powalają (zresztą podobnie jak w poprzednim sezonie), jedyna różnica, że w poprzednich sezonach było sporo scen jedna osoba odwiedza jedną, w tym odcinku natomiast jest też sporo scen gdy wszyscy widzą wszystkich (lub w większej grupie).

Ci co serialu jeszcze nie oglądali: polecam, ale też ostrzegam, że osoby uprzedzone do scen i bohaterów odmiennej orientacji seksualnej mogą mieć problem z odbiorem serialu.
Główną osią serialu jest fakt, że 8 osób jest połączona swoimi umysłami ze sobą. Osoby te nigdy wcześniej nie miały możliwości poznania się m.in. z tego powodu, że praktycznie każde z nich mieszka w zupełnie innym zakątku świata. Dodatkowo każda osoba z tej ósemki ma unikalne zdolności które może użyczać w potrzebie osobą ze swojego "klastra" i tak mamy:
  • Sun Bak (Doona Bae - znana z Jupiter Intronizacja, Atlas Chmur, Ring z 1999): koreańska mistrzyni walk
  • Naomi Marks (Jamie Clayton - znana z Transform Me): hakerka komputerowa
  • Kala Dandeker (Tina Desai - znana z Hotel Marigold oraz Drugi Hotel Marigold): dobrze wyedukowana Hinduska (dla mnie osobiście wciśnięta tylko do wątku romantycznego, chociaż w poprzednim sezonie się wykazała dobrym wykształceniem :)
  • Riley Blue (Tuppence Middleton - znana z Jupiter Intronizacja, Gra tajemnic, Nauka spadania): Islandzka didżejka
  • Wolfgang Bogdanow (Max Riemelt - Miasto 44): Berliński gangster
  • Loto Rodriquez (Miguel Angel Silvestre - znany z Hiszpańskich produkcji jak np. Przelotni kochankowie): Makesykański aktor filmów akcji
  • Will Gorski (Brian J. Smith - znany z: Gwiezdne Wrota: universe): Policjant z dużego miasta w USA (nie pamiętam które konkretnie)
  • Capheus (Toby Onwumere): Nigeryjski mistrz kierownic
Jeżeli chodzi o scenariusz odcinków to pierwsze skrzypce grają siostry Wachowskie, które były odpowiedzialne również za Matrixa w czasach kiedy byli braćmi oraz J. Michael Straczynski (znany z Babylon 5, Oszukana, Underworld Przebudzenie).

W skrócie odcinek mi się strasznie podobał, zupełnie nie dłużył się choć było to 2 godziny z 4 minutami więc serdecznie polecam. Również polecam cały serial jak ktoś nie oglądał :)

Jedyny problem jaki mam z tym odcinkiem jest taki, że na kolejne trzeba czekać aż do maja :(

0 komentarze :

Prześlij komentarz