First Samurai vs Second Samurai


W tym wpisie chciałbym porównać dwie gry o Samurajach dostępne na klasycznych Amigach tj. First Samurai wydany przez Image Works w 1991 roku jak i Second Samurai wydany przez Psygnosis w 1993 roku. Obie gry produkowała ta sama firma czyli Vivid Image (prócz serii o Samurajach wyprodukowali również: Hammerfist, Street Racer (AGA) oraz Time Machine).


Pierwsza część umożliwia rozrywkę jedynie dla jednej osoby, wraz z drugą częścią wprowadzony zostaje tryb dla dwóch graczy gdzie w kooperacji przemierzamy razem świat, a dodatkowo w opcjach możemy włączyć możliwość zadawania obrażeń naszemu partnerowi, więc jak ktoś chce utrudnić sobie odrobinę życie to jest taka możliwość. Zostając przy opcjach, tylko w drugiej części możemy wybrać sobie poziom trudności, gdzie i tak poziom "łatwy" na dzisiejsze standardy mógłby oznaczać trudny lub średnio-trudny. W przypadku chęci grania jednoosobowego w Second Samurai joystick czy też pad którym chcecie grać, musi być w odróżnieniu od większości gier podpięty do portu JOY1/MYSZ, a nie tak jak standardowo do JOY2 (tak jak jest to choćby w First Samurai).


W obu grach zaczynamy z gołymi rękoma wyprowadzając ciosy pięścią i nogami, ale też w obu możemy zebrać miecz który ułatwia nam eliminację przeciwników, dodatkowo mamy do dyspozycji cały wachlarz power-upów, czarów i tym podobnych ułatwiaczy (czy też wręcz normalizatorów rozgrywki). Z tego co zauważyłem w Second Samurai nie ma już możliwości wspinania się po ścianach która była możliwa w First Samurai, ale też i architektura poziomów zmieniała się na tyle, że nie jest to konieczne.


Mam też wrażenie, że w First Samurai trzeba trochę więcej pogłówkować aby dostać się do końca poziomu, w Second Samurai jakość idzie to bardziej naturalnie, tutaj podskoczyć, tam zeskoczyć, zawalczyć z dziwnym smokopodobnym bossem i do kolejnej mapy, w First Samurai możemy się trochę pokręcić w kółko, aby na końcu napotkać jakąś przeszkodę do pokonania której potrzebujemy się np. cofnąć i obejść ją z innej strony.


Ostatecznie jeżeli mam wybierać która gra lepsza, to bez większego zastanowienia stawiam na Second Samurai pod każdym względem, a przede wszystkim pod względem radości czerpanej z grania, nie wspominając już o możliwości grania w dwie osoby. Co prawda, patrząc teraz na screeny zamieszczone w tym wpisie wydaje mi się, że graficznie First Samurai wygrywa z Second Samuraj ładniejszą oprawą graficzną (większa ilość szczegółów, ładniejsze tła), natomiast definitywnie przegrywa pod względem denerwowania się gracza na ilość przeciwników którzy na nas nacierają (w First Samurai można stać w miejscu ciągle machając mieczem i przeciwnicy nigdy się nie kończą).

Ostateczny werdykt ?

 • Second Samurai: 8/10
 • First Samurai: 6/10Oszukujemy ?

First Samurai:

 1. Zapauzuj grę za pomocą klawisza P i wpisz: diputs, następnie za pomocą klawiszy od 0 do 9 możesz poruszać się po poziomie w którym się znajdujesz.
 2. Trzymając jeden z klawiszy F1, F2 lub F3 w momencie kiedy pojawi się słowo "Goonies" w momencie wgrywania się zawartości pierwszej dyskietki. 

 • F1: odpowiada za nieskończone zapasy energii i broni, 
 • F2: za nieskończoną energię
 • F3: za nieskończone życia.

Second Samurai:
Poniżej znajdziecie kody do poziomów dla wersji na klasyczne Amigi:

 1. bez kodu
 2. 1RY4YX5Z lub RFBW1CA1
 3. EW2JZDQM lub UH2RWEYM
 4. AEBJP3KM lub B4XUDVVY
 5. AIAXZBNL lub ZHTI4OTI
 6. EGYUHZX5 lub 5ALIC1JF
 7. T4L502VS
Dla wersji AGA natomiast kody do poziomów są następujące: 3245VQQP, QYMOSBRS, 6XE41KNO, E3B4N3KN, GK5MAZUR, XYG65MFC, ZFAU2WA, 34HQORS3, R4FHLOSC, GQYC3YP5.

I jeszcze jedna wersja:

 1. 1FC1GFBN 
 2. BSI2VSDQ 
 3. 2SETGKNO 
 4. ESEMGIBO 
 5. DLMACA1F 
 6. TVJW2ZSE 
 7. GFD1GFBN 
 8. 6LSWDRTJ 
 9. OOK5VVYQ 
 10. P25KOVWD 
 11. X1CRTJKO 
 12. N16W35T4 
 13. LMNPJJ4V 
 14. MA4DNMIC

0 komentarze :

Prześlij komentarz