Czas pochwalić się nowym nabytkiem do kolekcji - tym razem dwie sztuki Arcade Sticka od Lioncast o nazwie Fighting Stick. Kontroler wyposażony w 14 przycisków oraz drążek na mikrostykach. Przyciski bazują na układzie z pada od Sony PlayStation 2/Sony PlayStation 3, a wśród przycisków tych można wyróżnić 3 strefy:
1) osiem standardowych przycisków fire: x, kwadrat, koło, trójkąt, R1, R2, L1, L2
2) dwa przyciski nad strefą "fire": start i select
3) cztery przyciski nad joystickiem, w tym dwa funkcyjne: Turbo i Home oraz dwa dodatkowe fire R3 oraz L3 które odpowiadają przyciskom aktywowanym poprzez wciśnięcie jednej lub drugiej gałki analogowej na padzie.
Przyciski funkcyjne natomiast mają bardzo ciekawe opcje: przycisk turbo pozwala nam na uruchomienie autofire w każdym przycisku osobno (prócz przycisków turbo i home), natomiast przycisk Home pozwala nam zmienić tryb działania gałki (albo udaje D-Pada albo gałkę analogową w padzie - przydatna opcja np. przy zabawie z emulatorem MAME).
Poniżej krótka filmowa recenzja produktu:
Po kilku komentarzach na temat jakości przycisków oraz swoich własnych odczuć, postanowiłem tego sticka rozebrać i spróbować zamienić mu przyciski z moim innym arcade stickiem z wbudowaną Pandora Box 4S. Poniżej 3 fotki prezentujące co znajduje się w samymi kontrolerze.
Jak można na pierwszy rzut oka zauważyć brakuje plątaniny kabli jak jest przy przyciskach mikrostykowych takich jak np. w wymienianej wcześniej pandorze. Fotka podpięcia kabli do przycisków w pandorze poniżej:
To trochę zaczyna dawać do myślenia, wraz z dźwiękiem jaki wydają przyciski, więc rozbieramy dalej i naszym oczom ukazuje się płytka PCB z padami stykowymi jak w pilotach czy też zwykłych padach do starych i nowych konsol:
Jak widać na powyższych fotkach mamy do czynienia z przyciskami na gumkach, no cóż czyli modyfikacja kontrolera poprzez zwykłą podmianę przycisków na gumkach na przyciski na mikrtostykach nie będzie taka prosta i w razie potrzeby wymiany przycisków będzie trzeba mocno zmodyfikować obudowę wycinając dna przycisków lub je wręcz rozwiercać. Raczej nie będzie mi się chciało tego robić. Ale jak już śrubokręt był w ręce to zobaczmy jak wyglądają same przyciski:
A tak natomiast wyglądają przyciski na mikrostykach wyciągnięte z mojego innego arcade sticka.
Na koniec tak wygląda rozebrany na części składowe przycisk na mikrostykach:
No cóż póki co raczej nie będę się zabierał za zmianę przycisków w moim arcade sticku, bo wiązałoby się to przede wszystkim z dużo mocniejszą modyfikacją niż na początku myślałem, w której będzie trzeba zastąpić całą płytkę PCB z padami, na coś innego - np. wiązki przewodów lutowane do drugiej części płytki, czy też lutowane bezpośrednio do płytki PCB.